O Mnie

Tomasz Ostaszewski

Tomasz Ostaszewski urodził się w 1989 r. w Augustowie. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat w PSM w Augustowie w klasie mgra Tadeusza Giedrojcia. Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu mgra Jerzego Kozłowskiego w Białymstoku.

Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka i prof. Klaudiusza Barana (dyplom z wyróżnieniem w 2013 r.). Podczas uroczystych obchodów Święta Uczelni w dniu 22 lutego 2014 r. Rektor UMFC odznaczył Tomasza Ostaszewskiego medalem Magna cum Laude, jako jednego z najwybitniejszych absolwentów ostatnich lat.

Swoją wiedzę i umiejętności pogłębiał na kursach mistrzowskich, podczas których pracował pod okiem takich pedagogów jak: prof. Włodzimierz Lech Puchnowski (Polska), Aleksander Dmitriew (Rosja), Aleksander Selivanov (Rosja), Yuri Shishkin (Rosja), Claudio Jacomucci (Włochy), Teodoro Anzellotti (Włochy) czy Alfred Melichar (Austria).

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów akordeonowych. Spośród jego sukcesów konkursowych wymienić można najważniejsze nagrody:

 • I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Mławie 2008 i 2011 r.
 • I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie 2008 i 2011 r.
 • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Sanoku 2010 r.
 • II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi”
  w Val Tidone (Włochy) 2010 r.
 • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (Litwa) 2011 r.
 • I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Akordeonowej w Solcu Zdroju 2011 r.
 • II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu 2011 r.
 • I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu 2012 r.
 • II nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Arrasate-Mondragon (Hiszpania) 2012 r.
 • I nagroda na XI Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Przemyślu 2013 r.
 • IV nagroda na 65 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Trophee Mondial”
  w Martigny (Szwajcaria) 2015 r.
 • W lipcu 2012 roku Tomasz został laureatem IBLA Grand Prize „World Music Competition” w Ragusie na Sycylii (Włochy). W ramach nagrody odbył tournee w Stanach Zjednoczonych oraz wystąpił w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku w maju 2013 r.

Koncertował solo, kameralnie i z towarzyszeniem orkiestr na terenie całego kraju i za granicą, m.in. w USA, Japonii, Chinach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, na Węgrzech, Ukrainie i Litwie. Dokonał nagrań dla amerykańskiego, polskiego i litewskiego radia i telewizji.

W 2011 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na zakup akordeonu koncertowego wysokiej klasy oraz stypendium Pro Polonia Dongsan Research Foundation za szczególne osiągnięcia artystyczne.

W roku 2013 został stypendystą banku Société Générale oraz nagrał swoją pierwszą solową płytę CD.

„Tomasz Ostaszewski zalicza się do grona najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia.”

 „…Musi być coś w wodzie w Polsce, że produkuje takich wirtuozów akordeonu (słyszałem wielu z nich zarówno tutaj, jak i w Polsce), a Tomasz jest wirtuozem wysokiej klasy. To był wyśmienity występ.”
– Jeffrey James, kompozytor, krytyk muzyczny. Fragment recenzji koncertu w Carnegie Hall.